Strona główna Aktualności

Metro aan Zee – wózek do budowy tuneli metodą odkrywkową Hünnebeck

Metro aan Zee – wózek do budowy tuneli metodą odkrywkową Hünnebeck

17. listopada 2021

Na plażę metrem

W ramach projektu Metro aan Zee konsorcjum Boskalis Nederland i Swietelsky przedłuży linię metra kończące się teraz w Hoek van Holland do leżącej w pobliżu plaży. Z 2,5 km linii 1,5 km zostanie poprowadzone po starym torze, a ostatni kilometr zostanie wykonany w nowym tunelu. Hünnebeck Holandia projektował i dostarczał rozwiązania deskowaniowe dla kilku odcinków trasy.

Wózek do budowy tuneli metodą odkrywkową Hünnebeck

Część nowobudowanej trasy przebiega za kompleksem apartamentowców oraz przez obszar Natura 2000 i została zaprojektowana jako na wpół zagłębiony tunel o przekroju prostokątnym. Dzięki temu ograniczony zostanie hałas i drgania, co pozytywnie wpłynie na komfort życia mieszkańców. Sam tunel po wykonaniu zostanie zasypany piaskiem, dzięki czemu będzie wyglądać jak wydma.

Wykonany metodą odkrywkową (cut-and-cover) tunel ma długość 315 metrów i wysokość 5,5 metra. Do wykonania elementów żelbetowych projektanci Hünnebeck zaprojektowali wózek do budowy tuneli oparty na uniwersalnym systemie inżynieryjnym INFRA-KIT.

Zaproponowano rozwiązanie oparte o system INFRAKIT L i M oraz dźwigary H-20. Zaprojektowana konstrukcja została wyposażona w systemowe koła jezdne z podnośnikami, co pozwoliło na przeciąganie wózka na kolejne sekcje betonowania. Do wózka zamocowano deskowanie stropu i deskowanie wewnętrzne ścian wyposażone w elementy luzujące, które umożliwiały odspojenie deskowania bez konieczności jego demontażu. Wewnątrz wózka zaprojektowano podest roboczy do obsługi deskowania ścian wyposażony w szczelny podest i bariery z rur rusztowaniowych. Deskowanie zewnętrzne ścian było przystawiane niezależnie od przejazdu wózka przy użyciu żurawia. Początkowe i końcowe sekcje tunelu zostały wykonane przy użyciu systemu MANTO wraz z aluminiowymi wieżami podporowymi GASS®.

Deskowanie ścienne MANTO®

Technologia wykonywania elementów żelbetowych zmieniła się na dalszych etapach linii metra. Kolejny odcinek, o długości 225 metrów ze ścianami o wysokości 1,5 metra, wykonany został jako na częściowo zagłębiona, otwarta wanna. Do jej wykonania dostarczono deskowanie ścienne MANTO – solidny i zarazem łatwy w użyciu system szalunkowy przenoszony dźwigiem, przeznaczony do szalowania dużych powierzchni.

Ostatnie 400 m nowej linii metra biegnie bezpośrednio wzdłuż plaży. Aby umożliwić swobodne ruch piasku podczas silnych wiatrów, konstrukcja torowiska została podniesiona na wysokość ok. 0,5 m nad ziemią. Torowisko podpierane jest co 1,5 metra na betonowych blokach.

Pobierz press release ENG

Tekst po angielsku
5 fotografii
25,1 MB

Thank you message!