Strona główna Aktualności

Budowa Wave Apartments – Międzyzdroje

Budowa Wave Apartments – Międzyzdroje

25. listopada 2020

Nad brzegiem Bałtyku Greenhouse Development ukończył właśnie I etap kompleksu Wave Apartments, który składa się z trzech 10-piętrowych apartamentowców oraz zespołu basenów rekreacyjnych. Mieliśmy przyjemność wspierać tę inwestycję do projektując wykorzystanie i dostarczając nasze deskowania na plac budowy.

Deskowania ścienne i słupowe – skrojone na miarę

Garaże zaprojektowaliśmy w naszych podstawowych deskowaniach ściennych: lekkim deskowaniu RASTO-TAKKO i wielkopowierzchniowym MANTO, które zostało indywidualnie dopasowane i dostarczone do zaszalowania ścian znajdujących się blisko ścianek szczelnych zabezpieczających wykop. Do wykonania słupów prostokątnych zaproponowano płyty MANTO VZ, a na słupy okrągłe FORMY STALOWE. Ściany radialne przy rampach najazdowych zostały wykonane przy użyciu deskowania radialnego RONDA, a stropy wykonano przy użyciu modułowego deskowania TOPEC, znacznie przyspieszającym pracę i rotację szalunkami. Jako system uzupełniający zaproponowano deskowanie dźwigarowe TOPFLEX, które jest zostało wykorzystane w miejscach o skomplikowanej geometrii stropu oraz grzybkach.

Jednym z wyzwań technologicznych są pochylone słupy okrągłe o średnicy 500 mm. Każdy słup w budynku na jednej kondygnacji ma inny kąt nachylenia, a na następnych kondygnacjach kąty powtarzają się z kondygnacji poniżej. Dostarczyliśmy na budowę 13 specjalnie zaprojektowanych form startowych, każda o innym kącie pochylenia, do których dołączane są systemowe formy stalowe o średnicy 500 mm i o wysokości 3,0 m. Do wykonania trzonów budynku wykorzystano system MANTO.

Deskowanie stropowe TOPEC – osiągnięcie docelowej geometrii budynków

Jednym z najciekawszych wyzwań Wave Apartments było zaprojektowanie podparcia stropów budynków, szalowanych systemem stropowym TOPEC. Każdy strop, zaczynając od stropu nad parterem, jest obrócony o pewien kąt w stosunku do poprzedniego, powodując ten sposób powstanie wrażenia spirali. W ten sposób na każdym stropie powstają wsporniki stropu do ok 1,0 m wysięgu, do wsparcia których zaprojektowaliśmy specjalne pomosty z dźwigarów H20 oraz belek SG. Odpowiednie podparcie wtórne na wystających narożach stropów udało mi się rozwiązać za pomocą podpór EUROPLUSnew: na ich końcach zamocowano stopy, które były mocowane do stropów za pomocą odpowiednio dobranych kotew. W ten sposób przenieśliśmy obciążanie z końców wsporników do obszarów w pobliżu słupów. Projekt zarówno podparcia jak i podparcia wtórnego stropu opracowaliśmy przy ścisłej współpracy z projektantem konstrukcji budynku oraz kierownikiem budowy, podczas licznych spotkań na placu budowy.

Aby zapewnić bezpieczeństwo pracującym przez cały czas trwania budowy I etapu, dostarczyliśmy na Wave Apartments sporą ilość naszego systemu PROTECTO. Dzięki niemu wszystkiego kondygnacje każdego z trzech budynków były odpowiednio zabezpieczone. Dodatkowo, panelowy system TOPEC był odpowiednio kotwiony do wcześniej wykonanego stropu za pomocą specjalistycznych pasów w ilości 120 szt. na jeden strop, co skutecznie zabezpieczało deskowanie przed porywami wiatru ze strony morza zarówno w trakcie montażu szalunku jak i samego zbrojeniu stropu.

Thank you message!